Baydemir: Meclis Demirtaş’ın Dilekçesine Hala Yanıt Vermedi

  • 11 Ağustos 2017 11:23
  • 160
  • 0 Yorum
Baydemir: Meclis Demirtaş’ın Dilekçesine Hala Yanıt Vermedi

Diyarbakır ve İstanbul’un ardından Van’da dördüncü gününe giren Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin bugünkü basın açıklamasında HDP Sözcüsü Osman Baydemir, tutuklu milletvekillerinin maruz kaldığı hukuksuzluklardan bahsetti.

Baydemir tutuklu milletvekilleri, savunma özgürlüğü, mahpus hakları ve tek tip kıyafet tartışmasıyla ilgili konuştu, özetle şunları söyledi:

“Ayhan Bilgen 92 gündür tutuklu”

“Parti Sözcümüz Ayhan Bilgen 92 gündür Silivri Cezaevi’nde rehin tutuluyor. Cezaevi koşullarında da onurlu barış çabasından vazgeçmiyor.

“Ayhan Bilgen’e, Eş Genel Başkanlarımıza, Grup Başkanvekillerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, kaleminde dolayı şu anda cezaevinde bulunan gazetecilere, Semihlere, Nuriyelere adalet ve vicdan borcumuz var.”

Savunma özgürlüğü, yargı bağımsızlığı

“Adalet duygusunun kendisi ağır bir saldırı altında. Neredeyse 5 bini aşkın hakim ve savcı açığa alındı, tutuklandı. Şimdi tek tip bir yargı inşa etmenin çabası içindeler.

“Yargıyı, muhalefeti susturmanın bir sopası haline getirmek istiyorlar. En son Adalet Bakanlığı bir avukatlık talimnamesi yayımlamış. Bu genelgede, hakkında herhangi bir isnat bulunan avukatlar cumhuriyet başsavcılığı keyfiyetiyle ilgili davalardan el çektirebiliyor.

“Savunma makamı bir tehdit ile karşı karşıya. Savunma hakkının kutsallığına riayet edilmelidir, yargı bağımsızlığı gibi. Savunma özgür değilse yargının özgürlüğünden söz edilemez.

Tek tip kıyafet

“Nasıl ki Guantanamo’dan ilham alanlar cezaevlerinde tek tip elbise dayatıyorlar, şimdi de yargıda tek tip savunma oluşturmaya çalışıyorlar.

Tıklayın - Guantanamo Turuncusundan “Badem Kurusu”na: Tek Tip Kıyafet Ne Anlama Geliyor?

“Bu genelge Guantanamo’dan ilham alanların yargıyı getirmek istedikleri son noktadır. Hak savunucuları olan avukatlar avukatlık mesleğinin ellerinden alınması tehdidiyle karşı karşıya. Sizler ne yaparsanız yapın halkın adalete erişme çabasının, mücadelesinin önünde set oluşturamazsınız.

“TBMM Başkanı, Demirtaş'ın dilekçesine cevap vermiyor”

“Selahattin Demirtaş, milyonların gönlünde taht kuran bir siyasi lider. Siz AKP Genel Başkanı Erdoğan, siz dünya lideri olma iddianızı her fırsatta dile getiriyorsunuz. Yüzde 50’nin temsilcisi olduğunu söylüyorsunuz.

“Nasıl olur da toplumun yüzde 50’sinin desteğini aldığını söyleyen bir lider yüzde 13’ün desteğini alan bir liderden korkar? Siz tarihe muhalefetten korkan lider olarak geçeceksiniz. Siz tarihe seçimle elde edemediği belediyeler, silah zoruyla ele geçiren lider olarak geçeceksiniz.

Tıklayın - Demirtaş'tan Grup Toplantılarına SEGBİS ile Katılma Talebi

“Tamı tamına 25 gündür Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş, Meclis Başkanından yanıt bekliyor. AYM’ye dava açtık.

“Adalet Bakanlığı bir dilekçe gönderdi ve dedi ki; Demirtaş’ın tutuklu olması Meclis faaliyetlerini ifa etmesine engel değildir. Demirtaş da ‘Madem tutuklu oluşum engel değil, kurun SEGBİS’i grup toplantısında konuşacağım’ dediği bir dilekçe gönderdi Meclis Başkanına. 25 gündür yanıt yok.

“Ama Meclis Başkanı, Meclisin yerlerde sürünen itibarını kurtarmak için fiyakalı arabaya biniyor. Meclis Başkanı, eğer bu itibarsızlaştırmanın ortadan kaldırılması konusunda bir çaban varsa ve engelleniyorsan bunu kamuoyuna açıkla.”

HDP’lilere operasyonlar

“HDP’nin tasfiye edilme operasyonu, legal siyaseti tasfiye etme çabası bugün bile devam ediyor. Antalya’da, Mersin'de, Adana’da ve pek çok yerde HDP aktivistleri, üyeleri, il başkanları gözaltına alınıyor.

“Şu ana kadar 6 bin 400’ü aşkın aktivistimiz, 750’yi aşkın il ve ilçe yöneticimiz tutuklandı. HDP geri adım attı mı? Atmadı. Atmayacağız.

“Biz vicdan diyoruz, onlar vicdansızlıkta ısrar diyorlar. Biz adalet diyoruz, onlar adaletsizlikte ısrar ediyorlar. Hiç şüpheniz olmasın kendi hukuklarıyla yargılanacaklar ve mutlaka hesap verecekler.

Cezaevi koşulları ve Guantanamo

“Erdoğan, Guantanamo’dan ilham aldığını açıkladığından bugüne yedi cezaevinde siyasi tutuklu ve hükümlülere saldırılar gerçekleştiriliyor.

“En son Van Saray Eşbaşkanımız Zilan Aldatmaz’a yönelik çirkin bir saldırı gerçekleşti. Buradan hem belediye eşbaşkanımıza hem de bütün mahpuslara geçmiş olsun diyoruz. Bütün hukuksuzlukların hesabı mutlaka sorulacak.

“AKP Genel Başkanı kendi tabiriyle siyasi bir gelecekten geldiğini söylüyor. Guantanamo örneği insanlık onurunun kendisine saldırıdır. Bu bir paradoks mudur, kendi varlık nedenini ortadan kaldırma mıdır?

“Bu beyan hangi badem aklının fikridir? Bu fikir ancak bir badem kadar aklı olanın fikri olabilir. Reddediyoruz. Bir daha bu ülkeye 12 Eylül yaşatılmaması için var gücümüzle çabamızı ortaya koyacağız.” (AS)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell