Almanya'nın Türkiye'ye Silah Satışı Azaldı Ama Devam Ediyor

  • 11 Ağustos 2017 07:43
  • 145
  • 0 Yorum
Almanya'nın Türkiye'ye Silah Satışı Azaldı Ama Devam Ediyor

Almanya ile Türkiye arasındaki gerilimli ilişki silah ve mühimmat satışına da yansıdı. Almanya'daki silahlanma firmalarından bu yılın ilk dört ayında Türkiye'ye 5 milyon 600 bin euro değerinde silah ve mühimmat satışı yapıldı. Bu hacim 2016 yılının çok altında.

Milletvekili Sevim Dağdelen sordu

Deutsche Welle’nin haberine göre bu veriler Alman Federal Meclisi'nde Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen'in soru önergesi üzerine Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklandı.

“Satış izinleri daha önce verilmişti”

Bakanlığın açıkladığı rakam daha önce izni verilmiş ve bu yılın başından itibaren sevkiyatı gerçekleşmiş silah ve mühimmatı içeriyor.

Bakanlık açıklamasında bu satışlardan bir kısmına yıllar önce izin verildiği vurgulandı.

Ayrıca Almanya'nın NATO müttefiki Türkiye'ye 2016 yılında 49 milyon euro değerinde silah ve mühimmat satışı yaptığı da hatırlatıldı. Bu rakam 2015'te ise 26 milyon 500 bin Euro’ydu.

Almanya'da yasalara göre silah firmalarının ülke dışına yaptığı satışları hükümetin onaylaması gerekiyor.

Silah satışında dramatik düşüş

Alman Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre, 2017 yılının ilk dört ayında Türkiye'ye toplam 22 milyon euro tutarında silahlanma malzemeleri için satış izni verildi. Bakanlığın açıklamasında geçen yıl ise Türkiye'ye toplamda 83 milyon 900 bin euro tutarındaki silah ve mühimmat satışına izin verildiği kaydedildi.

Sol Parti Milletvekili Dağdelen, Alman Yazı İşleri Ağı'na (RedaktionsNetzwerk) konuya ilişkin verdiği demeçte Alman hükümetini Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi radikal İslamcı terörü destekleyen ülkeleri silahlandırmakla suçladı.

Dağdelen, Alman hükümeti gözün gördüğünü riske ediyor, silah sevkiyatı ile bölgedeki çatışmalarda yangının üzerine körükle gidiyor diye konuştu.

İki ülke arasındaki gerilimin sonucu

Almanya-Türkiye ilişkileri son olarak Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner'in Türkiye'de tutuklanması ile tırmanmıştı. Steudtner, Türkiye'de terör örgütünü desteklemekle suçlanıyor.

Ekonomi Bakanlığı daha önce Türkiye'deki darbe teşebbüsünden itibaren Türkiye'ye silah ve mühimmat satışının dikkatle incelendiğini duyurmuştu.

Türkiye’ye silah ihracatı başvuruları reddediliyor

Almanya'da Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Jan van Aken'in sorusuna Mart 2017’de yazılı yanıt veren Ekonomi Bakanlığı, son 4 ayda Türkiye'ye silah ihracatı için yapılan başvuruların 11 kez reddedildiğini açıklamıştı. Bakanlığın verilerine göre 2010-2015 yılları arasında yalnızca 8 başvuru reddedilmişti. (HK)

Kaynak: Deutsche Welle, BBC

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell