Barzani: Referandumun Hedefi Savaşların Yaşanmasını Engellemek

  • 09 Ağustos 2017 14:11
  • 117
  • 0 Yorum
Barzani: Referandumun Hedefi Savaşların Yaşanmasını Engellemek

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, bağımsızlık referandumu kararını, bağımsızlığa adım atmak şeklinde niteledi.

Barzani, Londra merkezli El-Hayat gazetesine verdiği söyleşide, referandumun şiddetten uzak barışçıl bir süreç olduğunu söyledi.

Referandumun asıl hedefi, yeni felaketler ve savaşların yaşanmasını engellemektir.

“Biz savaş talep etmiyoruz. Tersine kardeşlik ve dostluk çağrısında bulunduk. Referandum tarihi hususunda ise Kürdistan'ın siyasi partileri buna karar verip, tarihi belirledi ve geri dönüş de yok.

Referandumun zamanlaması

Barzani, referandumun zamanlamasına ilişkin eleştirilere karşı Soruyoruz; referandum için uygun tarih ne zaman gelecek? Başkalarının onayını beklersek, uygun zaman asla gelmeyecektir. Sadece Kürdistan halkı referandum tarihini tayin edebilir dedi.

Barzani Haziran 2017'de, bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017’de düzenleneceğini duyurmuştu.

Karar, Barzani’nin IKBY Parlamentosu'nda yer alan siyasi parti temsilcileriyle Erbil'in Salahaddin kasabasında bir araya gelerek yaptıkları toplantıda alınmıştı.

Türkiye referandum kararına Olağandışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır sözleriyle tepki göstermişti.

Telafer operasyonu

Barzani Telafer'i IŞİD’den kurtarma operasyonuna İran destekli Haşdi Şabi milislerinin katılması kararıyla sorunların daha karmaşık bir hal alacağını ifade etti.

Operasyonun en başından beri Telafer'i, uluslararası koalisyon güçlerinin desteğiyle Irak ordusunun alması gerektiği kanaatindeyiz.

“Orada intikam operasyonunun patlak vermesinden endişe ediyoruz. Masum kadın ve çocuklar zarar görüp, sorunlar daha karmaşık hale gelebilir.

PKK

Barzani Musul'un Sincar ilçesindeki PKK'nin varlığına dair PKK'li militanların Sincar'daki varlığı yasal değildir” dedi.

“Kürdistan Bölgesi'nin resmi güvenlik güçleri dışında başkalarının bölgede varlık göstermesine izin vermeyeceğiz. (YY)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell