OHAL'DE 3. KARARNAME: TSK'den 1389 Asker İhraç Edildi

  • 31 Temmuz 2016 10:39
  • 1085
  • 0 Yorum
OHAL'DE 3. KARARNAME: TSK'den 1389 Asker İhraç Edildi

Resmi Gazete’de yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bin 389 askeri personel, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edildi.

İhraç edilen 1389 personelden 1196'sı Jandarma Komutanlığı'ndan. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından ise 100'ün üzerinde subay ve astsubay ihraç edildi.

Daha önce OHAL kararnamesiyle 1684 asker ihraç edilmişti.

TIKLAYIN - OHAL'DE 3. KARARNAME: MILLI SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ KURULDU, KUVVET KOMUTANLIKLARI BAKANLIĞA BAĞLANDI

Başyaver ve özel kalem müdürleri ihraç edilenler arasında

“Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu” gerekçesiyle ihraç edilenler arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başyaveri Albay Ali Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan, başdanışmanı Albay Orhan Yıkılkan, eski özel kalem müdürü Albay Ramazan Gözel ile özel kalem müdürü Yarbay Hüseyin Hakan Öcal, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın özel kalem müdürü Albay Tevfik Gök, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin özel kalem müdürü Kurmay Albay Erkan Öktem de yer aldı.

Ayrıca Adana'da durdurulan mühimmat yüklü MİT tırları soruşturması kapsamında tutuklanan eski Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu da ihraç edilen personel arasında yer aldı.

1196’sı Jandarma Komutanlığı’ndan

Jandarma Genel Komutanlığından ise 9'u general olmak üzere subay ve astsubayların bulunduğu bin 196 askeri personel ihraç edildi.

Jandarma Genel Komutanlığından ihraç edilenlerin arasında askeri ataşeler de yer aldı. Buna göre Astana Askeri Ataşesi Jandarma Kurmay Albay Musa Deliçay, Lizbon Askeri Ataşesi Kurmay Albay Necip Akkoyun ile Kurmay Albay Bahadır Yalçın, Santiago Askeri Ataşesi Kurmay Albay Ramazan Rıza Barut, Gambiya Askeri Danışmanı Kurmay Albay İsmail Özcan, Cezayir Askeri Ateşeliğinden Kurmay Albay Şemsettin Eray, Taşkent Askeri Ataşesi Kurmay Yarbay Burçin Büyükikiz, Abuja Asker Ataşesi Kurmay Albay Sadık Gök Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi.

Yaptırımlar

İhraç edilenlerin askeri rütbeleri ve memuriyetleri, mahkumiyet kararı aranmaksızın alınacak.

Yeniden TSK ve Jandarma Genel Komutanlığına kabul edilmeyecek, kamu hizmetinde istihdam olmayacaklar.

İhraç edilen personelin uhdesindeki her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim, denetim kurulu, tasfiye kurul üyelikleriyle benzer görevleri de sona erdirilecek.

Silah ruhsatlarıyla pilot lisansları da iptal edilecek. Oturdukları kamu konutlarından 15 gün içinde tahliye edilecek.

İhraç edilenler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı da olamayacak. (ÇT)

Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname'nin PDF'i için tıklayın.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell