Erdoğan: 7 Ağustos'ta Yenikapı'da Demokrasi Nöbeti

  • 31 Temmuz 2016 09:47
  • 893
  • 0 Yorum
Erdoğan: 7 Ağustos'ta Yenikapı'da Demokrasi Nöbeti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Ağustos’ta Yenikapı’da tüm siyasi partilerin liderleri, sanatçılar ve sporcuların da katılımıyla bir demokrasi nöbeti düzenleyeceklerini açıkladı.

ATV/A Haber ortak yayınında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında gözaltı sayısının 18 bin 699, tutuklu sayısının ise 10 bin 137 olduğunu, 237 sivilin de hayatını kaybettiğini söyledi.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

7 Ağustos demokrasi nöbeti

“Şöyle bir teklifim var, 'Biz bu demokrasi nöbetini önümüzdeki hafta pazar günü (7 Ağustos) Yenikapı'da farklı bir şekilde ele alalım' diyorum. Taçlandıralım, orada yapalım. Orada bütün Silahlı Kuvvetlerimizin komuta kademesi, mehterimiz ve bu sürece katkıda bulunan sanatçılarımız, sporcularımızla bir arada olalım.

“Millet orada bir arada olsun. Tüm siyasi partilerimizin bütün lider kadrolarını da davet edelim, onlarla orada bir arada olalım ve böylece oradan tüm Türkiye'ye mesajımızı hep birlikte verelim. Normalleşme sürecinin hızlanması da ülkemiz için çok çok önemli.

ABD’ye cevap

Pazartesi geliyor. [ABD Genelkurmay Başkanı'nın ziyareti] Geri adım atıldı. Yanlış anlaşıldım dedi. [ABD'li komutanın 'Muhataplarımız tutuklandı' açıklaması] Bunlara anında haddini bildirmek gerekiyor. Haddini bildirmediğimiz zaman bunlar kendini haklı konuma koyuyorlar.

“Bir defa stratejik ortağın benim. Sen kalkıp da niye Türkiye'deki muhataplarından biriyle görüşmüyorsun. Burada bir yanlış anlaşılma var deyince tabii bizim açımızdan bir şey yok. Ama en ideal düzeltme bir defa bu adamın teslim edilmesi. Yani Fethullah Gülen'in teslim edilmesi. Bir numara Fethullah Gülen’dir. Bundan hiç endişem yok, zerre kadar endişem yok. Biz sizin iade taleplerinizi yerine getirdik. Bakın 20 sene önce söylenseydi, 15 sene, 10 sene, 3-4 yıl öncesine kadar bile ben inanın bu kadarını düşünmüyordum. Ama ne yazık ki ciddi mânâda yanılgıya düşmüşüz. Allah bizi affetsin.

TIKLAYIN - ERDOĞAN'DAN ABD'Lİ GENERALE TEPKİ

İşkence iddialarına yanıt

Bunlar ahlâksızca propaganda yapıyorlar. Karşılıklı vuruşmalar var. Ama sen bunu işkence diye değerlendiremezsin. Senin elinde ne belge var, bunu neye dayandırarak söylüyorsun. Mesela Guantanamo'yu konuşuyorlar mı? Acaba bu darbe neticeye ulaşsaydı ne olacaktı? Bu konuda söyleyecekleri bir şey var mı?”

Topçu Kışlası açıklaması

Şu anda Taksim Kışlası'nın olduğu yer... Burada tarihi bir eser var. Burada muhteşem bir eser var. Bunu oraya diktiğimiz anda onunla ilgili gösteri yapanların hepsi onun önünde resim çektirecek.

“AKM şu anda bir ucube. Çok güzel mimari çalışmalar yapıldı. Opera binası yapalım. Önünden de trafiği kaldıralım. Taksim Meydanı'nı çok daha huzurlu bir meydan haline getirebiliriz.

“Bölgede bir cuma mescidi yok. Bu üç eserle Taksim Meydanı'nı taçlandıralım. Bu bir şehir müzesi olabilir. Yani müze ile ilgili enstrümanlar satılır, tarih müzesi ise onunla ilgili şeyler satılır. Operas binası açığı kapatacaktır. İbadethane de o kalabalıkta açığı kapatır. (ÇT)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell