Ermenistan'da Rehine Krizi Sürüyor

  • 30 Temmuz 2016 15:37
  • 944
  • 0 Yorum
Ermenistan'da Rehine Krizi Sürüyor

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da siyasi mahkumların serbest bırakılmasını isteyen silahlı grup ile polis arasında çatışma çıktı. Çatışmada can kaybı yaşanmadı, ancak yaralılar var.

İki haftaya yakın bir süredir Erivan'da bir karakolu işgal eden eylemcilerden üçü, kendilerini kuşatan polisle çıkan silahlı çatışma sonucu yaralandı.

Yetkililer, ilk ateşi saldırganların açtığını, karakoldaki 3 yaralının tedavi edildiğini açıkladı. Yaralıları tedavi eden sağlık görevlileri de eylemcilerin rehineleri arasında bulunuyor.

Silahlı grubun destekçileri de sokaklarda. Polis, binaya yaklaşmak isteyen kalabalığı durdurmak için cop ve biber gazı kullandı. 165 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerden 20’si tutuklandı.

17 Temmuz’da 30 kadar silahlı saldırgan karakolu eline geçirmiş, bir polisi öldürmüş ve iki polisi yaralamıştı. Saldırganlar o günden beri 9 polisi de rehin tutuyor. O günden bu yana ülkede her gece hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyor.

Saldırganlar, hapisteki muhalefet liderlerinden Jirair Sefilyan’ın serbest bırakılmasını talep ediyor. Sefilyan, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın istifası için sivil itaatsizlik örgütlemekle suçlanıyor.

ABD’nin Erivan Büyükelçiliği, rehine krizinden derin tedirginlik duyulduğunu açıkladı.

Avrıpa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da taraflara, vakit kaybetmeden bu tehlikeli durumu sonlandırma çağrısı yaptı.

Eski bir ordu mensubu olan Sefilyan, Sarkisyan’ı Dağlık Karabağ krizini kötü yönetmekle eleştiriyor. Kriz, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan’ın desteklediği ayrılıkçılar ve Azerbaycan ordusu arasında 28 yıldır sürüyor.

Uzun bir zaman bölgede ciddi bir olay yaşanmazken, geçen nisan ayında taraflar arasında şiddetli çatışmalar çıkmıştı. 4 gün devam eden çatışmalar, Moskova aracılığındaki ateşkesle son buldu ama bölgeden zaman zaman çatışma ve ölüm haberleri geliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell