Onur Yaser Can'ı Sorgulayan Polis de Tutuklandı

  • 30 Temmuz 2016 13:52
  • 722
  • 0 Yorum
Onur Yaser Can'ı Sorgulayan Polis de Tutuklandı

Karakolda çıplak aramaya maruz kalan ve işkence şikayetleri dikkate alınmadıktan sonra intihar eden Onur Yaser Can'ın sorgusunda bulunan polis Hakan Aydın, darbe girişiminin ardından başlayan soruşturmalar kapsamında Urfa’da tutuklandı.

Şanlıurfa Olay'ın haberine göre 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullah Gülen cemaatine yönelik başlatılan operasyon kapsamında Urfa'da 3. Sınıf Emniyet Müdürleri Sami Gökkaya, Adem Öztürk, Ertan Başaran, Recep Kara ve İlker Veda Edisan; 4. Sınıf Emniyet Müdürleri Arif Kıllıbaş ve Ramazan İmal, Emniyet Amirleri Erdem İren, Ali Kayda, Yakup Akcan, Gökhan Aksu, Yusuf Elgaz ve Ali Ünlü, Başkomiserler Koray Akgül, Ali İhsan Tezcan ve Hakan Aydın, Komiserler Halit Kara, Serdar Arıcan ve Abdullah Madan, Komiser Yardımcıları Musab Karabaş, Süleyman Çakmak, İbrahim Kıyıcı, Mahir Peri, Çihat Pamuk, Mehmet Ali Özaydın ve Cumali Saz tutuklandı.

Tutuklananlardan Başkomiser Hakan Aydın, 2 Haziran 2010’da Harbiye’de 8 gram esrar satın aldığı gerekçesiyle gözaltına alınan, çıplak arama ve işkenceye maruz kalan Onur Yaser Can'ın Narkotik Şube'deki sorgusunda yer almıştı. Aydın hakkında takipsizlik kararı veren savcı ise 17 Aralık davalarının savcısı olarak bilinen Muammer Akkaş'tı. Akkaş hakkında da yakalama kararı bulunuyor.

Ne olmuştu?

Onur Yaser Can, 2010 yılında, Narkotik Şube'de iki defa ifade verdikten sonra üçüncü kez ifadeye çağrılınca intihar etmişti. Onur Yaser Can'ın ardından, annesi Hatice Can da Mart 2014’de intihar etti.

Onur Yser Can öldüğünde 28, annesi Hatice Can 57 yaşındaydı.

TIKLAYIN - ONUR YASER'İN HAYATINI ÇALDILAR

Can ailesi, Onur Yaser’i alıkoyan ve ifadesine giren polisler hakkında “işkence, görevi kötüye kullanma ve cinsel saldırı”dan suç duyurusunda bulunsa da, savcı Muammer Akkaş takipsizlik kararı verdi. 

Dava 2014'te Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı.

TIKLAYIN - ONU YASER VE HATİCE CAN İÇİN ADALET ARAYIŞI SÜRÜYOR

Avukat Ercan Kanar’ın polislerin yargılanmasına dair ve amirlere dava açılmamasına karşın yaptığı tüm itirazlar reddedildi.

Yazdıkları tutanakta değişiklik yaptıkları bilirkişiyle saptanan polisler Sonay Gündoğdu ve Salih Bahar ise “evrakta sahtecilikten” suçlu bulundu.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Mayıs 2012 tarihli kararına göre, iki polise 2 yıl 6 ay ceza verildi. Yargıtay'ın bozma kararının ardından “evrakta sahtecilik” suçlamasıyla polislerin yargılaması sürüyor. Bir sonraki duruşma 2 Kasım'da.

Avukat Kanar bu davada yargılanmayan diğer sorumluların da mahkeme önüne çıkması için itirazda bulundu. Kanar, dönemin Narkotik Şube Müdürü Cengiz Melbeyoğlu ve Komiser Hakan Aydın ile polis memurları Muhammet Ongun, Şükrü Velioğlu, Yunus Başay ve Onur Ülker ile ilgili mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını talep etti.

Talepleri reddedildi. Kanar itirazını Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. (EA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell