Mersin'de neler oluyor, Barış isteyen Akademisyenler yargılanıyor

Mersin'de neler oluyor, Barış isteyen Akademisyenler yargılanıyor

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Mersin Üniversitesinde 4 akademisyen hakkında açılan davanın ilk duruşması öncesi destek açıklaması yaptı. Açıklama yapan barış bildirisi imzacılarından Yrd. Doç. Dr. Tolga Tören, AKP'ye seslenerek, "Bilim itaat etmeyecek, savaşı durduramadık bu bize dert oldu. Ama önünüzde eğilmedik, suçunuza ortak olmadık buda size dert olsun" dedi. 

"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza attıkları için Mersin Üniversitesinde 4 akademisyen hakkında "Örgüt propagandası yapmak", "Halkı kin ve düşmanlığa alenen sevk etmek" suçlamasıyla Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması görülecek. Emek ve Demokrasi Platformu, duruşma öncesi akademisyenlere destek açıklaması yaptı. Eğitim - Sen şubesinde yapılan açıklamada "Barış Mücadelesi Yargılanamaz" pankartı açıldı. 

Akademisyenlere yönelik başlatılan cadı avını anlatan sinevizyon gösterimi ile başlayan açıklamada, konuşan imzacılardan Yrd. Doç. Dr. Tolga Tören, "Mersin Üniversitesi bildiriye imza atan 21 akademisyen hakkında soruşturma başlattı. Akademisyenler çok sayıda baskı ve hukuksuz uygulaya maruz kaldı" hatırlatmasında bulundu. Demokratik kamuoyuna çağrıda bulunan Tören, "Mersin Üniversitesi yöneticilerinin hukuk tanımaz tavırlarına karşı bütün akademi ve bilim çalışanları baskılar karşısında mücadele edip akademisyenler ile dayanışmaya çağırıyoruz" dedi. Tolga, son olarak AKP'ye de seslenerek, "Bilim itaat etmeyecek, savaşı durduramadık bu bize dert oldu. Ama önünüzde eğilmedik, suçunuza ortak olmadık buda size dert olsun" diye konuştu. 

Ardından söz alan CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, AKP'nin akademisyenler karşısındaki saldırısına karşı mücadele etmek için Emek ve Demokrasi Platformu'nun ortak paydasında buluşulması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ortak paydadan korktuğunu vurgulayan Atıcı, "Bir araya gelirsek adımlarımız daha güçlü ve mücadelemiz daha güçlü olur" dedi. 

Saat 11: 30 başlaması beklenen duruşma 15:00'a ertelendi. 

Son Güncelleme: 12 Temmuz 2016 11:26

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell