22 yıldır tutuklu İlhan Çomak açıkladı, 30 yıl yatırmak istiyorlar

22 yıldır tutuklu İlhan Çomak açıkladı, 30 yıl yatırmak istiyorlar

Hiçbir delil olmadan 22 yıldır tutuklu bulunan İlhan Çomak, mektupla Evrensel gazetesinin sorularını yanıtladı. Cezasını 30 yıla tamamlatmak istendiğini ve kendisine karşı düşman hukukunun uygulandığını dile getiren Çomak, dayanışmanın önemine vurgu yaptı: "Elbette çıkmayı, özgürleşmeyi önemsiyorum. Ama dayanışmanın kendisi, sonuç ne olursa olsun özgürleşmem kadar önemsenmeli." 

İlhan Çomak, AİHM'in "yeniden yargılama" kararı kapsamında yarın bir kez daha İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak. Çomak, hiç bir suçu bulunmamasına rağmen, 22 yıldır "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla cezaevinde tutuklu. Tahliyesi için yapılan başvurular ise her defasında sonuçsuz kaldı. Çomak, görülecek duruşması öncesi kaldığı Kırıklar 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nden Evrensel gazetesinin sorularını yanıtladı.

Ağustos ayında 22 yıl bitiyor

Yıllardır verdiği hukuk mücadelesine değinen Çomak, devletin kendisine karşı her gün yeni bir oyun oynadığını ifade ederek, "Yargı eliyle sürdürülen ve Ağustos ayı sonu itibariyle 23'üncü yıla girecek bu ömür törpüsü gibi oyunda doğrusu çok tutarlıdır. Bunca zamandır süren yargılamamda, milliyetçisinden ulusalcısına, cemaatçisinden hükümet yanlısına, tüm bu süre boyunca yargılamamda söz sahibi olan bu eğilimlerdeki hakimlerin el birliği içinde beni içeride tutmaları bir delilin olduğuna asla işaret etmiyor! Bu, bana karşı 'düşman ceza hukuku' uygulandığına delalet eder. Hem söz konusu sol, sosyalist, Kürt ve Alevi olunca ülkemizde her karşıt eğilimin birleşebildiğini, elleriyle sopayla beklediklerini deneyimlerden zaten biliyoruz. Eh, belirttiğim tüm bu kimliklere sahibim. Öyleyse ne olursa olsun 'kuyuda' tutulmalık biriyimdir muktedirin nezdinde. Ahvalim budur!" diye yazdı. 

30 yıla tamamlamak istiyorlar 

Tutuksuz veya infazı durdurarak yargılama yolunun dahi kapalı olduğunu hatırlatan Çomak, "Bana kalırsa kamuoyu baskısı olmasaydı dosya çoktan kapatılmıştı... 8 yıl daha yatırıp 30 yılı tamamlatacaklar gibi. Ama öyle ama böyle, ben, biz inatla bu mücadeleyi sürdüreceğiz, bu kötülük rejimini deşifre etme uğraşında olacağız. Zira gerçeklik bizden yana!" dedi. 

Bu kadar yıkım ölüm hiç yaşanmamıştı 

Gazetenin "Cezaevinden Türkiye'yi nasıl görüyorsunuz?" sorusunu da yanıtlayan Çomak, şunları söylüyor: "Cezaevinden Türkiye'yi hiç iyi görmüyorum! Benim görmemden bağımsız bir hakikat var, yaşanıyor. Bu kadar yıkım, ölüm, hukuk ve demokrasiden uzak keyfiyet hali asla yaşanmamıştı. Geçmişte yani dışarıda olduğum zamanlarda ülkenin büyük demokrasi açığı vardı, insan haklarında sınıfta kalan uygulamalar ve işkence çokça yaşanıyordu, köyler boşaltılıyordu. Ya şimdi... Geçenlerde yerle yeksan edilmiş Şırnak'tan bir fotoğraf gördüm gazetede. Öfke çok kavurucu olabiliyor."

Özgürlük mümkün 

Adalet inanıcına dair duygularını da dile getiren Çomak, dayanışma çağrısını yineliyor: "'Adalet unutulmamaktır' ifadesi dostlara, yürekleri iyilik ve güzellikten yana çarpanlara sitemimdir. Nihayetinde benim esas olarak beklentim, hayata aynı doğrultudan baktığımızı düşündüğüm, demokrasi, hukuk, insana ve insan haklarına inananlardan var. Oysa çok uzun zaman seslenmeme rağmen hakkıyla el uzatıp duymadılar sesimi. Ama haksızlık etmek istemem. Belki de onlar duymak için gönül gözleri açık beklediler de benim sesim hakkıyla çıkmadı, o eşiğe çarpmadı! Bugün itibariyle bu ses duyuldu ama daha bir yükseltmek gerekir, hep birlikte. Mahpusum, haksızlığı durduramadık yani. Olanaksızı istemiyorum. Özgürlük mümkündür. İçinizdeki narı dürtün, beyaz gömleğiniz lekelenebilir ama, belki beni alabilirsiniz buradan! Yargılamamda mahkeme heyeti ve avukatlarım kadar dostların desteği, kamuoyu baskısı da kurucu bir özne niteliğindedir kanımca. Dostlarıma böyle seslenmek istiyorum."

Dayanışmanın kendisini güçlü kıldığını da yazan Çomak, bu dayanışmanın mahkeme sonucuna tesir etmesi umudunu tazeliyor. Çomak sözlerini şöyle sürdürüyor: "Elbette çıkmayı, özgürleşmeyi önemsiyorum. Ama dayanışmanın kendisi, sonuç ne olursa olsun özgürleşmem kadar önemsenmeli. Benim özgürleşmem, kötülükle örülmüş bu duvardan bir tuğla çekmek, bir gedik açmak anlamına gelir. Bu da çok değerlidir. Böyle düşünülmesi dayanışma çabasına güç ve hız katacak, onu büyütecektir. Gazeteniz aracılığıyla bu çabada olan herkese şükranlarımı gönderiyorum."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell