İngiltere 13. Zilan Festivali sona erdi

  • 30 Haziran 2016 11:42
  • 1101
  • 0 Yorum
İngiltere 13. Zilan Festivali sona erdi

İngiltere'nin başkenti Londra'da Roj Kadın Meclisi tarafından 25 -26 Haziran tarihleri arasında Kürt Toplum Merkezi'nde düzenlenen 13. Zilan Kürt Kadın Festivali yüzlerce kadının katılımı ile coşkulu bir şekilde gerçekleşti. HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik'in konuşmacı olarak katıldığı festival, iki gün boyunca zengin bir programa ev sahipliği yaptı.

Cumartesi günü 'Özerk alanlarda özgürlük mücadelemizi büyütüyoruz' şiarıyla başlayan 13. Zilan Kürt Kadın Festivali'nde Jineoloji, Demokratik Konfederalizm, Çocuk Psikolojisi ve Toplumda kadına yönelik şiddet konulu atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Kadınların ilgisinin yoğun olduğu ve nitelikli tartışmaların gerçekleştirildiği atölye çalışmaları ardından 'Kadın Savaşı' isimli YPJ'li kadın savaşcıları anlatan ödüllü belgesel filmi gösterildi. Kürt kadın savaşçılarının barbarlar örgütü DAİŞ'e karşı savaşını anlatan belgesel büyük bir katılım ile izlendi.

Ayrıca çocuklar için tüm gün çeşitli aktiviteler gerçekleştirilirken, kurulan dengbej divanına büyük ilgi gösterildi. Yine Sur, Cizre ve Nusaybin’deki ihtiyaç sahibi ailelerle dayanışmak amacıyla iki gün boyunca gerçekleştirilen kermes büyük ilgiyle karşılandı.

Oldukça yoğun bir katılımla başlayan festivalin ikinci günü devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ardından Roj kadın meclisi eş başkanı Devrim Has’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Özerk alanlardaki direnişi selamladıklarını ve buna en iyi yanıtın bu direnişi sahiplenme ve daha fazla kadın örgütlülüğünden geçtiğini ifade eden Has, geleneksel olarak her yıl düzenledikleri festivalin kültürel bir etkinlik olmanın yanı sıra en çok da bir kadın mücadele ve direniş çağrısı olarak algılanması gerektiğini söyledi. Britanya Kürt Halk Meclisi adına Evrim Yılmaz'ın konuşmasının ardından TJK-E mesajı ve yine çeşitli kadın kurum ve örgütlenmelerinin dayanışma mesajları okundu.Ayrıca 25 Haziran tarihinde Minbiç'te barbarlar örgütü DAİŞ'e karşı mücadele ederken yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Selda Çağdaş da anıldı.

Ardından Kürt kadınının mücadele tarihinin bir sonucu olarak YPJ'nin Rojava'daki mücadelesi ve Bakur'daki özyönetim mücadeleleri anlatan Şırnak - Cizre belgeseline yoğun ilgi gösterildi.

Belgesel gösterimi ardından moderatörlüğünü Roj Kadın Meclisi üyesi Birsel Boyraz'ın yaptığı  panele HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik konuşmacı olarak katıldı. Birlik, Kürdistan'da kadın ve özyönetim direnişleri, Kürtler, demokrasi güçleri ve halklara yönelik giderek büyüyen baskı rejiminin teşhiri ve  HDP'ye yönelik saldırılara dair konuştu. Milletvekili Birlik ''Mücadele tarihleri boyunca direngen kadının her zaman hedef alındığını söyleyen Birlik, ''bugün Kürdistan savaşında da yine hedef alınan Kürt direnen kadınıdır. Çünkü Kürt kadının direnişini kırarsa, direnişi gerileteceğini ve herkese kadın bedeni üzerinden ders vereceğini düşünerek yine bugün Kürdistan'da süren savaşta kadınlar hedef alınmıştır. Sevelerin katledilmeleri ve katledilme şeklinin Paris'te katledilen Sakinelerin yıldönümüne denk getirilmesi tesadüfi değildir. Bir sindirme politikası hesaplanırken Asyalar Şehribanlar bayrağı devralmıştır. Bugün Kürt kadın mücadelesi sadece Türkiye ya da Ortadoğu'da değil, dünyanın her bir yanındaki kadın mücadele hareketlerine örnek olacak bir düzeye gelmiştir. Bu yüzden AKP de, erkek aklı da her yerde kadın mücadelesinden korkuyor. Çünkü kadınlar bugün Rojava'da zılgıtlarıyla, gülüşleriyle bir devrim gerçekleştirdi; savaşırken yeni bir yaşamı ördü'' dedi.

Karşılıklı soru cevap ile tamamlanan panelin ardından Koma Govenda Aşitî isimli genç kadın folklor ekibinin gösterisi büyük beğeniyle karşılandı.  

Etkinliğin final bölümünde ise sanatçılar Zeynep ve Sipan Xelat’ın şarkıları ile 13. Zilan Kürt Kadın Festivali kadınların yöresel giysileriyle renk kattığı coşkulu halaylar ile sona erdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell