‘Uzaylılar Birgün Dünya İle Temasa Geçecek’

  • 26 Haziran 2016 20:59
  • 1234
  • 0 Yorum
‘Uzaylılar Birgün Dünya İle Temasa Geçecek’

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, uzaylılarla ilk temas 1500 yıl sonra mümkün olabilecek.

Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar, Fermi Paradoksu ve Sıradanlık Prensibi’ni kullanarak bu sonuca ulaştıklarını söyledi.

Fermi Paradoksu, Samanyolu Galaksisi’nde Dünya benzeri pek çok gezegen olsa da, daha hiç Dünya dışı temasın yapılmamış olmasını tanımlıyor. Kopernik tarafından 16. yüzyılda öne sürülmüş olan Sıradanlık Prensibi de, Dünya’nın fiziki özelliklerinin kendine has olmadığını bu yüzden de Dünya dışı varlıkların temasa geçebileceğine işaret ediyor.

Cornell Üniversitesi öğrencisi olan ve makalenin yazarlarından Evan Solomonides, “Uzay çok büyük, bu yüzden de hiçbir dünya dışı varlık daha bizimle temas kurmadı ancak uzayda başka yaşayan varlıklar olmadığı anlamına gelmiyor” dedi. Solomonides, “Her an bir uzaylı teması olabilir ama bu büyük bir olasılıkla 1500 yıl sonra olacak gibi. O zamana kadar, yalnız olmasak bile, yalnız kalacak olabiliriz. Her zaman gelecek sinyalleri için beklemede olmalıyız, yoksa bunları kaçırabiliriz” diye konuştu.

Araştırmacılar, televizyon ve radyo sinyallerinin son 80 yıldır uzayda gezindiğini ve bunların sadece 8.531 yıldıza ve 3,555 olası Dünya benzeri gezegene ulaştığını belirttiler. Samanyolu Galaksisi’nde 200 milyar civarında yıldız var.

Ancak, araştırmacılara göre, uzaylılar bu sinyalleri almış olsalar bile, bunları deşifre etmek uzun sürecek olabilir.

Solomonides ayrıca, “Diğer galaksilerle karşılaştırıldığında oldukça sıradan bir boyutta olan Samanyolu bile bizim için hayalimizin ötesinde bir büyüklükte. Çok fazla gezegen ve yıldıza ulaştık ve bu zamana kadar özünde bir uzaylı topluluğuna da ulaşmamız gerekir. Ama hiç ulaşamadık. Bu da Fermi Paradoksu’nu açıklıyor” dedi.

Araştırmacılara göre ancak 1500 yıl sonra, Samanyolu galaksisindeki yıldız ve gezegenlerin yarısına, Dünya’dan gönderilen televizyon ve radyo sinyalleri ulaşmış olacak.

Solomonides, “Bu süreçte de herhangi bir Dünya dışı varlık ile temasa kesin geçeceğiz diye bir şey yok. Ama bu yalnız olduğumuz anlamına da gelmiyor. Biz sadece olası bir rakamı ortaya çıkardık” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell