Video haber, Erol Parlak Londra konseri öncesi sizehaber'e konuştu

Video haber, Erol Parlak Londra konseri öncesi sizehaber'e konuştu

Müzisyen Erol Parlak ve Sinan Akyıldız ile Kıbrıs Rum Kesimi'nden ses sanatçısı Elena Hadjiafxendi, "Union Chapel'da Göç Yolu (The Nomad Way) bir konser verecek. 

20 Mayıs Cuma akşamı saat 8'de "Compton Avenue, London N1 2XD" adresindeki Union Chapel'da gerçekleşecek konserin biletlerinin 15 sterlin olacağı belirtildi. 
İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Parlak, İTÜ-Kings College arasındaki İngiltere'de yaşayan Türkiyelilerin kültürel ve sanatsal durumlarının tesbiti ve yapılması gerekenler" üzerine 9 aylık sürecek bir alan araştırma projesi kapsamında Londra'da bulunuyor. 
Şelpe tekniğinin öncülerinden Erol Parlak, çalışmalarında Anadolu'nun kültürel zenginliğini vurgulamış, insanı evrensel bir olgu olarak temel alan ve kültürel çeşitlilikleri ifade etmeye yönelik bir tutum sergilemiştir. Bu gün ulusal ve uluslararası birçok projede yer alan ve aynı doğrultuda üreten bir sanatçı olarak, Anadolu ruhunu ve kültür zenginliğini yorulmadan, usanmadan dünya insanlarına aktarmaya devam etmektedir.
2013 yılında çağdaş halk müziği dalında yılın sanatçısı seçilen Sinan Ayyıldız şelpe tekniğini evrensel boyutlara taşıyan, son dönemin en yetenekli müzisyenlerinden. 2015 yılı Kasım ayında Londra Nour Festival bünyesinde dünyanın en prestijli salonlarından Royal Albert Hall'de kurucusu olduğu MESEL grubu ile konser verdi.  
Sanatçı – akademisyen Prof. Dr. Erol Parlak, konserle ilgili şunları söyledi: 
"Konserin ilk bölümünde Anadolu'nun farklı geleneklerinden eserler çalıp söyleyeceğim. İkinci bölümde Türkiye'den gelecek konuk sanatçı arkadaşım Sinan Akyıldız ile birlikte hazırladığımıkz proje kapsamında enstrümantal ezgileri bağlama ile çalacağız. Son olarak da Kıbrıslı ses sanatçısı Elena Hadjiafxendi ile birlikte 'Göçmen kızı' türküsünü düet yapacağız. Elena Hadjiafxendi Anadolu kökenli Türkçe ve Rumca ezgileri seslendirecek..."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell