"Hevêrk/Çember" Cannes Yolcusu

  • 25 Nisan 2016 14:39
  • 1085
  • 0 Yorum
"Hevêrk/Çember" Cannes Yolcusu

Click here to read the article in English / Haberin İngilizcesi için buraya tıklayın

“Mezopotamya’da farklı etnik kökenden, dinden ve dilden çocuklar yaşamaktadır. Öğretmenlerinin haftanın harfi ‘O’yu tanıtmasıyla sıradan bir okul günü Zelal, 7 yaşında Ezidi Kürd, ve ondan hoşlanan içekapanık Zeki'nin hayatlarını değiştiren bir güne dönüşür…

Senaristliğini ve yönetmenliğini Ruken Tekeş’in yaptığı “Hevêrk /Çember” adlı kısa film 69. Cannes Film Festivali’nin kısa film bölümünde gösterilmek üzere ‘2016 Cannes Court Metrage’a davet edildi.

İlk kısa filmi ile Cannes yolcusu olan Ruken Tekeş filmi 2017’de sular altında kalması planlanan antik şehir Hasankeyf’te daha önce hiç kamera karşısına geçmemiş, bölgede yaşayan 39 çocuk ile birlikte çekti.

Bölgede yaşanmış gerçek olaylardan esinlenerek yapılan film din, dil ve ırk ayırımcılığını çocukların dünyasından anlatıyor. Ezidi Kürt yedi yaşında küçük bir kızın okul ortamında yaşadığı trajediyi anlatan filmin süresi 14 dakika ve diyalogları Kürtçe, Türkçe ve Arapça olmak üzere üç dilde. 

Filmi çekmemin iki ana nedeni...

Ruken Tekeş, filmin basın bülteninde film ile Ezidi Kürtlerin Türkiye ve bölgede yaşadıkları trajedilere dikkat çekmeyi amaçladığını söylüyor:

hevêrk / çember’ yerelde yaşanmış olan bir hikaye gibi dursa da aslında dünyanın her yerinde yaşanan ötekileştirmeyi Ezidi Kürd küçük bir kızın yaşadığı trajedi üzerinden anlatıyor.

1915'lere kadar sadece Türkiye’de 40 bin civarında nüfusu olan Ezidiler, topraklarından göç etmek zorunda kaldı ve 2016’da resmi nüfusları maalesef 200’den fazla değil…

Suriye ve Irak’ta son yıllarda Ezidilerin yaşadığı soykırımlar ve yarattığı mülteci akınları Türkiye’de üstü kapalı kalan tarihi de yeniden gün yüzüne çıkarıyor…

Bu filmi çekmemin iki ana nedeni, dünyada ve Türkiye’de halen yok edemediğimiz ayırımcılığın çocukların dünyasına nasıl yansıdığını göstermek ve Ezidi Kürtlerin Türkiye ve bölgede yaşadıkları trajedilere dikkat çekmek. Bu film ayrıca benim için çok kişisel yeri olan önemli bir yolculuktu… ” 

Görüntü yönetmenliğini Deniz Eyüboğlu’nun yaptığı filmin montajında Özcan Vardar, sesinde Umut Şenyol, müziğinde Kardeş Türküler, fragmanda  Doruk Kaya, renkte Cenk Erol’un imzası var. Filmin yapım koordinatörü  Aras Demiray iken postprodüksiyon koordinatörü de Cengiz Karadağ. Filmde 39 çocuğun yanı sıra oyuncu Müfit Aytekin’de öğretmen olarak rol aldı.  

Ruken Tekeş kimdir?

1976 Diyarbakır doğumlu Ruken Tekeş eğitim ve çalışmalarından dolayı 1997- 2010 yılları arasında Los Angeles, Amsterdam, Atina, Viyana, Venedik, Roma, Kiev, San Diego ve Moskova’da yaşadı.

Uzun yıllar yurtdışında Birleşmiş Milletler bünyesinde insan hakları uzmanı olarak çalıştı. Buna paralel olarak Avrupa’da insan hakları filmlerinin gelişimine İnsan Hakları Kültürü Derneği kurucusu (Roma), Uluslararası İnsan Hakları Filmleri Festivali kurucusu ve direktörü (Kiev), Venedik Film Festivali İnsan Hakları Film Ödülü oluşumu (Venedik), 61. Venedik Film Festivali EUIC İnsan Hakları Ödülü jüri üyesi ve Sinema & İnsan Hakları Eğitim Programı ortak kurucusu (Venedik/Londra) olarak destek verdi.

İstanbul’a 2010 yılında geri dönmesiyle, beş yıl Koç Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak insan hakları bazlı dersler verdi.  Yeni Anayasa Platformu üyesi ve Sivil Değişim Derneği Başkanı olarak insan hakları çalışmalarına devam ediyor.

2015 yılında geçirdiği ağır bir kaza sonucu uzun süre yatmak zorunda kalan Ruken Tekeş, bu süreçte bir çok hikaye ve senaryo yazdı. Senaristliği ve yönetmenliğini yaptığı ilk kısa filmi ‘hevêrk / çember’ ile 2016 Cannes Court Metrage’a (Cannes Short Film Corner / Cannes Kısa Film Köşesi) davet edildi. (BK) 

Son Güncelleme: 25 Nisan 2016 17:49

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell