!f'te Gazetecilik ve Video Etkinlikleri

  • 18 Şubat 2016 15:39
  • 1088
  • 0 Yorum
!f'te Gazetecilik ve Video Etkinlikleri

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali başladı.

18-28 Şubat arası İstanbul’da, 3-6 Mart arası Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek festivalde çok sayıda etkinlik de katılımcıları bekliyor.

!f etkinlikleri arasında “Field of Vision: Aktivizim, gazetecilik ve yaratıcı belgeseli bir araya getiren bir platform” ile “Görüntünün Eylemi” etkinlikleri gazeteci, belgeselci, videocu ve iletişimcilerin ilgisini çekebilir.

“Field of Vision: Aktivizim, gazetecilik ve yaratıcı belgeseli bir araya getiren bir platform” !f Küçük Sohbetler & Müdahaleler başlığı altında 23 Şubat’ta 15.30-16.30 arasında DEPO’da gerçekleşecek.

Field of Vision (Görüş Alanı) Laura Poitras, AJ Schnack ve Charlotte Cook’un, yönetmenlerle görsel gazeteciliği bir araya getiren, bağımsız sinemacıları dünyanın farklı yerlerinde gerçekleşen olayları yakalamaya yönlendiren projesi.

FOV, olaylara siyasi bağlamını göz ardı etmeden, zamanın özünü yakalayarak ve gazetecilik araçlarını kullanarak yaklaşan; ancak anlatısını haberci bir tonla sınırlamayan, yönetmenin kişisel bakışının öne çıkabildiği ve aynı zamanda estetik denemelere yer veren bir anlayışla üretilen işlerin izleyicilere ulaşmasını sağlıyor. Belgeselci ve eleştirmen olan, aynı zamanda şu anda FOV’un prodüksiyon yöneticiliğini yürüten Farihah Zaman, site için seçilen filmlerden ve kendi filmlerinden örnekler gösterirken, verilerin anlam ve bağlamlarını derinleştirerek daha çok izleyiciye ulaşabilmenin yollarını araştırıyor olacak.

Etkinliğin moderatörü ise Melis Behlil.

Görüntü’nün Eylemi ise yine !f Küçük Sohbetler & Müdahaleler başlığı altında 20 Şubat’ta 17.00 – 20.00 arasında DEPO’da gerçekleşecek.

Söyleşide, 2000 yılından beri Karahaber, Artıkişler, Videoccupy, Vidyo Kolektif ve Seyr-i Sokak gibi çeşitli video eylem gruplarında yer alan katılımcılarla günümüzün farklı direniş biçimlerinin kaydının tutulmasının aciliyeti, sanatsal alanda video eylem, görüntünün arşivlenmesi ve hukuksal süreçte imajların kullanımı üzerine konuşulacak.

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve etkinlikleri hakkındaki detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz. (EA)

Son Güncelleme: 19 Şubat 2016 00:15

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell