Pilotların Hayatını Kurtaracak Cihaz

  • 05 Ağustos 2015 20:21
  • 1028
  • 0 Yorum
Pilotların Hayatını Kurtaracak Cihaz

Savaş uçağı pilotları, bazı sert manevralar sırasında görme ve hafıza kaybı yaşar. Bu baygınlık anları kısa süreli olsa da trajik sonuçlar doğurabiliyor. İsrailli bir firma, manevra anlarında pilotların hayatını kurtaracak yeni bir cihaz geliştirdi

Savaş uçağı pilotları, bazı sert manevralar sırasında görme ve hafıza kaybı yaşar. Bu baygınlık anları kısa süreli olsa da trajik sonuçlar doğurabiliyor. İsrailli bir firma, manevra anlarında pilotların hayatını kurtaracak yeni bir cihaz geliştirdi.

Elbit Sistemleri’nin araştırma ve geliştirme direktörü, Emekli savaş pilotu Yaron Kranz, pilotlarda geçici hafıza kaybına yol açan iki farklı durum olduğunu söylüyor: “Bunlardan ilki G-LOC dediğimiz hafıza kaybı, diğeri ise hipoksiya yani oksijen yetmezliği.”

G-LOC, sert dönüş ve ani hızlanma sırasında ortaya çıkan merkezkaç kuvvetinin pilotun beynindeki kan dolaşımını azaltmasıyla meydana geliyor. Bu durum, uçağın kontrolunu kaybeden pilotların ölümüne yol açıyor.

Hipoksiya ise, yüksek irtifada bulunan herkesi etkileyebiliyor. Bu nedenle, yolcu uçaklarında kabin basıncı düşmesine karşı oksijen maskesi bulunduruluyor.

Bu tehlikeli durumları önlemek için kullanılan mevcut cihazlar çok büyük. Ancak İsrailli Elbit Sistemleri şirketi, Kanarya adını verdiği yeni bir sistem geliştirdi. Bu sistemde, pilotun kaskına yerleştirilen küçük alıcılar kullanılıyor.

Yaron Kranz,  “Pilotun, alıcıları harekete geçirmek için bir şey yapmasına gerek yok. Alıcılar, küçük olsalar da, gerekli psikolojik verileri toplama ve bilgi aktarma kapasitesine sahip” diyor.

Tehlike varsa, sistem, pilotun kaskına uyarı mesajı gönderiyor. Eğer pilot baygınlık geçiriyorsa, uçağın bilgisayarına otomatik pilota geçiş sinyali iletiyor.

Elbit Sistemleri, Kanarya adlı cihazı, ileri teknoloji ürünü Amerikan F-35 savaş uçakları ve batılı ülkelerin kullandığı diğer uçaklar için geliştiriyor.

Son Güncelleme: 05 Ağustos 2015 21:14

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell